IP sety

IP sety

Digitální kamerové sety zažívají postupný boom a nahrazují postupně čím dál více staré analogové kamerové systémy. V čem tedy tkví jejich výhody?

Každý digitální bezpečnostní kamerový systém se skládá z IP kamery nebo více IP kamer a nahrávacího zařízení. IP kamery mají oproti analogovým mnoho výhod, mezi kterými zmíníme např. mnohem větší detailnost, ostrost a nebo věrnější obraz. IP kamery mohou snímat ve velkých rozlišeních s velkou detailností a ostrostí obrazu. Další výhodou je možnost přistupovat ku kameře vzdáleně, s lehkou nadsázkou "z celého světa" tedy odevšad, kde máte připojení do internetové sítě, za předpokladu, že kameru máte také připojenou do internetu. Pokud jsou tyto podmínky splněny, můžete kameru odkudkoli nastavit, přeprogramovat nebo sledovat její obraz a stačí vám k tomu pouze internetový prohlížeč, přihlašovací údaje a adresa IP kamery v síťi internet.

Díky této vlastnosti je teoreticky jedno, kde bude uloženo zařízení pro ukládaní záznamu. Prakticky se ale používají nejčastěji nahrávací zařízení umístěna v lokální síťi, protože pokud potřebujete uložit záznam z více kamer, je tomu uměrně velký také datový tok mezi kamerami a nahrávacím zařízením. Jako nahrávací zařízení se používá buď PC server vybaveny speciálním programem pro příjem, vyhodnocování a ukládání dat (PC server musí být nonstop zapnut) nebo jednoúčelová záznamová zařízení osazena pevnými disky pro ukládaní záznamu. Tyto jednoúčelová nahrávací zařízení jsou ovšem plně vybaveny programovým vybavením pro detekci pohybu, volbu ukladaní kontinualního nebo pohyboveho záznamu, dokaží aktivovat externí alarm nebo naopak začít nahrávat v případě aktivace z alarmu a další podle výbavy.

Z výše uvedeného lze lehce odvodit, kde budou ip kamerové sety používány. Jejich místo je všude tam, kde potřebujeme výborné rozlišovací schopnosti, například při identifikaci osob, vozidel a jejich SPZ, pohybu po parkovišti, skladu, v okolí rodinného domku nebo ve vstupech do obytnych domu. Výhodou IP kamery je také velký rozsah rozlišení ve kterých se vyrábějí a tedy možnost použít konkrétní vyhovujicí kameru s patřičným rozlišením. Nemalou vyhodou je také možnost integrace do stavající počítačové sítě, bez nutnosti tahání nové kabeláže až k nahrávacímu zařízení, nebo také možnost napájení po kabelu tzv. PoE a to buď pasivní, pomocí redukcí, nebo aktivní, přímo ze switchů podporujících PoE napájení (vždy je třeba předem ověřit jaký typ daná IP kamera podporuje). Pokud si ale myslíte, že se to obejde vždy bez problému, nebuďte na omylu, kamery při přenosu obrazu potřebují vyšší datové přenosy, proto pokud máte síť s hodně počítači, může se stát, že si kamerovým systémem "zaděláte" na problém s přetížením lokální sítě, kdy vám nejen nepojedou správně přenosy obrazu z vašich kamer, ale také se vám zpomalí veškeré procesy využívající vaši lokální síť.

Ale aby jsme se dostali k méně pěkné vlastnosti ip kamerových systémů, je třeba si uvědomit, že i v době všemožných mezinárodních standardů, ne všechna zařízení mezi sebou komunikují. Vždy tedy je lepší zakoupit kamerový set, který je již ověřen (např. na eshopu), než se dostat do stavu, kdy máte nakoupeny jednotlivé zařízení kamerového systému, která spolu nekomunikují nebo komunikují s problémy.

Na závěr bych všem doporučíl, aby než začnou přemýšlet o kamerovém systému, který si sami nainstalují, si buď prostudovali pořádně danou problematiku na internetu a nebo využili konzultace s firmama, které kamerové systemy prodávají a nebo instalují. Tyto firmy případně eshopy vám jsou schopny také doporučit kamerové sety a vše co k instalaci budete potřebovat, případně provádějí služby typu "konfigurace na dálku".

Návštěvní kniha
Jméno
Vzkaz
Ochrana    Opište číslo z obrázku:        
Vzkazy:

Fila
Kamery jsou super, Díky za instalaci

slama
kamery

Petr Maly
Super tenhle jednoduchy set, fakt doporucuji. Naprosto jednoduche nastaveni a funguje bezvadne !!!

Jana
Koupili jsme ho taky a dobrá zkušenost, může jen doporučit. Na mobilu je sledování fatu super.