Umělá inteligence

Umělá inteligence

Analytika v bezpečnostních kamerových systémech

Při kontrole živého dění, ale také při hledání v záznamech je dost velká potíž s pozorností. Obsluha kamerového systému musí být neustále ve střehu aby zahlédla veškeré dění a to nejen na jedné kameře, ale na mnoha najednou. Nelze se tedy spolehnout pouze na jednu, ale při vyšetřování událostí z bezpečnostních kamer jde o kontext celé situace, od začátku do konce, který se udal před objektivem kamer a může se rozprostírat před několika desítkami kamer v průběhu mnoha hodin.

Městské kamerové systémy mají mnoho kamer, například kamerový systém Praha má tisíce kamer. To už je opravdu hodně a nezbývá, než intenzivně využívat umělou inteligenci a pokročilé algoritmy pro vyhodnocování a sledování obrazu. V nabídce pro kamerové systémy je jich mnoho, záleží na systému a značce. Mezi velice vhodnými výrobci umělé inteligence patří kamerový systém Dahua, Aviglion nebo Milesight. Pokročilé algoritmy pro kontrolu pohybu osob jsou u těchto výrobců nejpropracovanější.

Mezi jednoduché případy patří detekce pohybu. To znamená, že obraz z kamery se sice přenáší na operační středisko, ale nezobrazuje se operátorovi. Pouze pokud dojde k detekci pohybu osoby, pak se obraz zvětší aby mohl člověk situaci vyhodnotit. Nicméně pokud si představíte tisíce kamer, je asi jasné, e tento způsob je nedostatečný. Proto pokročilé kamerové systémy umí definovat, kde se má osoba nebo člověk pohybovat, aby se na dané kameře vyvolal poplach. Například nadefinujeme ochrannou oblast kolem sochy na mostě. Pokud se někdo přiblíží moc blízko do zakázaného prostoru, okamžitě kamera spustí událost a zobrazí se v popředí. Pěkné a velice přesné využití jednoduché detekce pohybu.

Pokročilejší detekce pohybu se používají při kontrolách například náměstí nebo větších ploch. Na kameře se nastaví, aby hlásila událost pokud dojde ke shlukování většího množství lidí. To většinou, především v nočních hodinách, ukazuje na to, že došlo k nějakému konfliktu a že jej řeší více lidí najednou. Na kameře pro kamerový systém Brno se tak spustí událost v momentě, kdy je poblíž u sebe více než zhruba 10 osob. Opět velice užitečné pro městské kamerové systémy a jejich operátory.

Dnes jde detekce pohybu a behaviorální kontrola ještě dále. Na kamerách je možné spustit událost také v okamžiku, kdy se osoba pohybuje nestandardně. Tato událost je příznakem zdravotních obtíží jedince na ulici. Taková detekce již mnohdy zachránila zdraví. Pokud se totiž člověk najednou zastaví, začne lapat po dechu, spadne na zem a podobně, lze toto jednání zachytit a vymezit oproti standardnímu chování a upozornit obsluhu bezpečnostních kamer.

Dalším typickým úkazem je detekce pohybu osob v místech, kde nemají absolutně co dělat. Pokud je bezpečnostní kamera například v tunelu metra, vlaku nebo pro motorová vozidla, je opět velice jasné a poměrně spolehlivé, že pokud kamera zachytí osobu, jedná se o událost, kterou je nutné okamžitě řešit. Opět se obraz z dané kamery dostane do popředí a dokonce je možné ihned pustit hlášení, které se ozve z reproduktorů. Osoba na místě tak ihned ví, že ji někdo kontroluje.

Návštěvní kniha
Jméno
Vzkaz
Ochrana    Opište číslo z obrázku:        
Vzkazy:

Fila
Kamery jsou super, Díky za instalaci

slama
kamery

Petr Maly
Super tenhle jednoduchy set, fakt doporucuji. Naprosto jednoduche nastaveni a funguje bezvadne !!!

Jana
Koupili jsme ho taky a dobrá zkušenost, může jen doporučit. Na mobilu je sledování fatu super.